GÜLÜMSEME TASARIMI NEDİR?

GÜLÜMSEME TASARIMI NEDİR?

Günümüzde insan iletişiminde ilk izlenimin önemi tartışılmaz. Güzel bir gülümseme, sosyal yaşamda bir adım önde olmanızı sağlayan ve özgüveninizle kapıları daha kolay açmanızı sağlayan bir etkendir. Özgüvenli bir gülümseme insanlar üzerinde güzel bir izlenim bırakmanızı sağlar.

Yapılan araştırmalar gülme ve konuşma esnasında, karşımızdaki insanların dişlerine odaklandığımızı gösteriyor. Dolayısıyla düzgün bir dizilim, renk ve şekle sahip olan, ideal gülümseme hattında bulunan dişler daha çok beğeni topluyor.

Gülümseme tasarımı, kişiden alınan veriler doğrultusunda, kişiye özel sınırlar içerisinde belirlenen, en ideal konumda ve görünümde  olan bir gülümsemeyi hedefler.

İdeal Gülümseme Nedir?

Yüzün bütünüyle uyum sağlayan, kendimize ve insanların gözüne hoş gelen, en önemlisi de doğallığını kaybetmemiş gülümsemedir.

İdeal Bir Gülümsemeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bunu belirleyen birçok faktör vardır. Mesela kadın ve erkeğin anatomisindeki farklılıklar diş yapısına da yansır. Erkeklerde dişler daha belirgin, keskin hatlı iken kadınlarda bu hatlar daha siliktir. Erkeklerde diş köşeleri daha düzken, kadınlarda daha ovaldir.  Ön iki diş bayanlarda daha uzun ve belirgindir.

Klasik olan bilgilerden biri de diş yapılarının ve yüz şeklinin benzer olmasıdır.  Ancak bazı istisnalar daha iyi sonuçlar almamızı sağlayabilir. Örnek olarak, oval yüzlü bir kimseye yapılacak uzun dişler, yüzün daha uzun ve zayıf görünmesine neden olabilir.

Yaşlanmayla beraber dişlerin boylarında kısalma, diş yüzeyinde düzensizlikler, renkte koyulaşmalar meydana gelebilir. Diş etinde meydan gelen çekilmeler, diş aralarının açılmasına ve estetik kayıplara sebep olabilir. Diş renginin açılması, diş eti çekilmesine bağlı diş aralarında oluşan boşlukların protezler yardımıyla kapanması , diş düzensizlikleri ve eksikliklerinin giderilmesi yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır. Diş eksikliklerinin giderilmesiyle beraber konuşma düzelir, estetik ihtiyaçlar karşılanır, dudak ve yanaklardaki çökmeler engellenir.

Yaşlanmayla beraber dişlerdeki aşınmalardan kaynaklı yüzün dikey boyutu azalır. Bundan dolayı dudaklar birbiri üzerine kapanır. Üst dudak aşağı doğru sarkar ve üst dişler daha az görünür. Alt çenedeki dişler ise daha fazla görünür.  Tüm bunlar yaşlanma etkilerini gözle görünür hale getirir. Dudakların kalın, ince, kısa veya uzun oluşuna göre dişler pozisyonlandırılır ve kusurlar giderilmeye çalışılır.

Dişlerimiz ne kadar güzel olursa olsun, diş etlerimiz sağlıklı değilse bu güzelliği bozacaktır. Diş eti iltihabı kaynaklı diş etinde ödem, kızarıklık, parlak görüntü estetik problemler doğuracaktır.  Bazen de diş eti olması gerekenden daha fazla görünür. Biz bu problemi “gummy smile” olarak adlandırırız. Gummy smile, diş eti seviyelerinin uygun pozisyona getirilmesiyle çözülebilir.

Bir başka diş eti problemi de diş etinin koyu renkli olmasıdır. Bu esmer kişilerdeki diş eti pigmentasyonundan kaynaklanır. Başka bir sebebi ise sigara içmeye bağlı koyulaşmalardır. Bu problemler lazer müdahalesi ile kolaylıkla giderilebilir.

Diş eti çekilmeleri de estetik açıdan problemli bir durumdur. Bu çekilmenin boyutu fazla ise ağız içinden alınan doku greftleri ile açık bölgeler kapatılır. Gelişen teknoloji ile beraber her türlü estetik problem çözülebilmektedir. Önemli olan teşhisin doğru olması ve en uygun tedavi yöntemini seçmektir.

Diş rengi ile ilgili problemler, diş beyazlatma yöntemi ile 30 dk gibi kısa bir sürede giderilebilmektedir. Beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlarda lamina, kron veya bonding gibi adeziv sistemlerle problemleri çözmekteyiz. Dişlerin çapraşıklığı gibi durumlarda doğal dişleri koruyan ortodontik tedavi önceliğimizdir. Eğer tel veya şeffaf plaklarla tedavi yeterli olmuyorsa durumu protetik tedavilerle destekleriz.

Koyu renkli dolgular gülme esnasında kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bu dolguları diş rengindeki kompozit dolgular veya porselen dolgularla değiştirerek, estetik bir gülümsemeyi sağlayabiliriz.

Dişlerdeki form bozuklukları, yaşlanmaya bağlı aşınmalar, travmaya bağlı kırıklar adeziv tedavi ve laminalar ile tedavi edilebilir. Minimal dokunuşlarla büyük farklar oluşturulabilir.

Dijital Gülümseme Tasarımı

Günümüzde Hollywood Gülümsemesi olarak bilinen dijital gülümseme tasarımı , ağız ve diş yapısını bir bütün olarak değerlendirir. Eksiklikler tespit edilir ve ideal gülümsemeyi sağlayacak etkenler göz önünde bulundurulur.

Hollywood Gülümsemesi, genel olarak starların, sanatçıların kendi profillerine uygun olarak yaptırdıkları, etkileyici ve dikkat çekici bir gülümseme şeklidir. Gülümseme tasarımı işleminde, öncelikle panoramik diş filmi çekilir. Röntgenden elde edilen bilgiler ve ağız içi muayenesi sonucunda ve şikayetler doğrultusunda bir tasarım süreci başlar.

Gülümseme tasarımı için kliniğe başvuran hastalara sırasıyla şunlar yapılır;

  • Panoramik röntgen çekilir ve ağız içi muayenesi yapılır
  • Fotoğraflar çekilir. Fotoğraf çekimleri sırasında çeşitli mimiklerin kayıtları alınır.
  • Video çekimleri yapılır. Bu sayede doğal bütün mimikler kayıt altına alınır ve gülümseme tasarımı bu sınırlar doğrultusunda değerlendirilir.
  • Ağız içi ölçüler alınır. Laboratuvar ile kayıtlar oluşturulur.
  • Alınan fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılır ve dijital ortamda ölçümler yapılır. Bu ölçümlerde gülme hattı, yüz şekli, dudak yapısı, asimetriler vs. gibi parametrelere dikkat edilir. Hasta isteği ve ideal sınırlar ortak bir noktada birleştirilir. Alınan bütün ölçümler laboratuvar ile paylaşılır ve bu bilgi aktarımı sonucunda ideal bir tasarım yapılmaya çalışılır.
  • Alınan ölçüler ve yapılan dizayn sonunda bir prototip oluşturulur ve bu prototip hasta ağzında herhangi bir işlem yapılmadan uygulanır. Bu sayede hasta işin son halini daha hiç işleme başlamadan görmüş olur. Bu prova sayesinde hasta ne istediğine karar verir ve hekim daha net bir planlama yapar.

BUY NOW